info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Vergi Hukuku Avukatı Mersin

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Vergi Hukuku Avukatı Mersin

Vergi Hukuku Avukatı Mersin

Kamu hizmetlerinin sorunsuz ve düzenli bir şekilde yürütülebilmesi adında, devlet niteliği taşıyan her ülke, vatandaşlarından vergi adı altında para toplamaktadır. Böylelikle hem hizmetler sorunsuz bir biçimde devam ettirilir hem de kamu harcamalarının masrafları karşılanır. Vergi hukuku avukatı Mersin kentindeki her türlü davaya bakmaktadır. Genellikle vergi cezası, buna itiraz gibi değişik süreçler söz konusudur.

 

Türk Vergi Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Türkiye'de uygulamada olan vergi sistemi birçok farklı parametreden oluşuyor. Aynı zamanda diğer hukuk dallarına göre daha karmaşık ve kompleks. Bu durum vergi hukuku avukatı Mersin içindeki davalarda, uzman bir kişinin size destek olmasını zaruri hale getirmektedir. Bunun yanı sıra farklı hususlarda genellikle bir birlik söz konusu değildir. Yani vergi idareleri değişik kararlar verebilirler. Bu durum mahkemelerin vermiş olduğu kararlara da yansımıştır.

 

Vergi Hukuku Avukatının Vermiş Olduğu Hizmetler Nelerdir?

Vergi hukuku avukatı Mersin kentinde, mevcut husus ile alakalı olarak birçok değişik hizmet vermektedir. Bunun örnekleri ise şöyledir;

 • Dava dilekçesinin hazırlanması en önemli aşamadır.
 • Dava açma ya da uzlaşma olarak tanımlanmış olan kararın değerlendirilmesinde avukattan destek alınır.
 • Bunun yanı sıra uzlaşma komisyonuna gerçekleştirilecek olan müracaat ve başvuru da yine avukat tarafından hazırlanmaktadır.
 • Şikayet, düzeltme, pişmanlık gibi durumlar içeren başvuruların yapılması, bir davacının tek başına altından kalkacağı işler değildir. Yine alanında uzman olan avukat ile beraber sürecin yürütülmesi gerekmektedir.

Görüldüğü üzere avukatın bu tip davalarda müdahil olması her zaman büyük bir avantaj sağlar.

 

Vergi Davası Türleri Nelerdir?

Vergi hukuku avukatı Mersin kentindeki davalara bakar. Vergi davası denildiği zaman karşımıza şunlar çıkmaktadır;

 • Vergi ve cezaları sonrasında ortaya çıkan ihbarnameler iptal edilmek istenebilir. Bu tip bir başvuruyu avukat yapar.
 • Avukatın ilgilenmiş olduğu bir başka konu ise ödeme emirlerinin iptaline dair açılmış olan davalardır.
 • Verilen beyannameler üzerinden ortaya çıkan ve tahakkuk ettirilen her türlü cezanın iptali bir diğer dava türü olarak karşımıza çıkıyor.
 • Katma değer vergisi ile alakalı olarak tarhiyat durumlarına dair iptal davaları da bu kategori içerisinde değerlendirilir.
 • İhtiyati tahakkuk, ihtiyati haciz, e-haciz ve normal haczin satışına dair iptal davalarını unutmamak lazım.

Tüm bu davaların belirlenmiş olan hükümlere uygun bir biçimde mahkemeye taşınması gerekmektedir. Bu durum avukatın süreçte ne kadar önemli olduğunun en net göstergesidir.

 

Vergi Davaları Hangi Mahkemelerde Görülür?

Vergi hukuku avukatı Mersin kentinde görev yapan kişi, dava olarak mahkemeye taşınabilecek konuya dair ayrıntılı bilgileri topladıktan sonra vergi mahkemelerine giderek süreci başlatmaktadır. Vergi dairesinin bulunmuş olduğu kentteki mahkeme bu konuda yetkilidir. Bu şekilde durum, yargı önüne taşınmış olacaktır.

 

Vergi Davalarında Ceza Ortadan Nasıl Kalkar?

Vergi hukuku avukatı Mersin civarındaki davalarda, cezanın ortadan kalkmasını sağlayan bazı haller vardır. Bunları şöyle ifade etmek gerekiyor;

 • Türk vergi sisteminde zaman zaman cezaların silinmesi gibi bir durum vardır. Özellikle su basması, don, kuraklık, deprem hallerde zarar gören kişinin vergi cezası borcu belli oranda silinebilmektedir.
 • Ölüm, cezanın ortadan kalkmasını sağlayan bir durum olarak dikkat çekiyor.
 • Mükerrer maddeye göre zaman zaman takipten vazgeçilmesi gibi bir durum da söz konusudur.

 

Vergi Cezalarında Zaman Aşımı Nedir?

Hukukumuza göre herhangi bir vergi dairesi, alacaklarını tahsil edememe gibi bir durumla karşı karşıya kalabilir. Eğer 5 senelik bir süre dolduysa, zaman aşımından dolayı vergi cezası düşmektedir.

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin