info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Spor Hukuku Avukatı Mersin

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Spor Hukuku Avukatı Mersin

Spor Hukuku Avukatı Mersin

Spor hukuku, diğer tüm hukuk alt dallarından daha farklı bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü kendisine özgü olan birtakım kriterleri söz konusu değildir. Genel olarak takımların, federasyonların, sporcuların kendi arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkları çözebilmek için oluşturulmuştur. Spor hukuku avukatı Mersin kentinde, böyle davaları başından sonuna kadar takip ederek, süreci sorunsuz bir biçimde yürütebilmektedir. Avukat olmadan bu hukuk dalındaki davaların yürütülebilmesi genellikle çok zordur.

Spor Hukuku Ne Anlama Geliyor?

Spor son derece geniş bir kavramdır. Birçok farklı branşa sahiptir. Bu çerçevede mücadele eden sporcular zaman zaman takımlarıyla ya da kulüp yönetimleriyle anlaşmazlığa düşebilmektedirler. Aynı durum karşı taraf için de geçerlidir. Bunun yanı sıra ülke federasyonlarını hemen sürece dahil etmek lazım. Birden çok tarafın olduğu bu hukuk dalı içerisinde, ilişkilerin nasıl olması gerektiği düzenlenmiştir. Her ülkenin bu konuda kendisine ait yasaları vardır. Bunun yanı sıra bir de bunların üstünde olan spor mahkemesi olarak bilinen uluslararası bir kurum söz konusudur. Spor hukuku avukatı Mersin kentinde, yukarıda bahsetmiş olduğumuz ilişkilerden kaynaklı olan sorunları mahkemeye taşıyabilmektedir.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi Ne Anlama Geliyor?

Spor hukuku denildiği zaman akla gelen ilk mahkemelerden birisi CAS adıyla biliniyor. Uluslararası özelliğe sahip olan bir tahkim mahkemesidir. Dünya üzerindeki tüm spor etkinliklerinde ortaya çıkan değişik türden itilaf, uyuşmazlık, sorun gibi durumları ortadan kaldırma ve bir çözüm sunma yetkisine sahiptir. Geniş kapsamda hareket eder. Dünyanın 60 ülkesinden gelen temsilcilerden oluşur. Toplamda 150 hukukçu görev yapar. Birinci derecede bir mahkemedir. Aynı zamanda temyiz mahkemesi olarak da görev yapar. Spor etkinlikleri çerçevesinde maddi olarak bilinen konular, doping ve diğer konularda da yetkisi vardır.

Türk Spor Hukuku

Spor hukuku avukatı Mersin civarındaki davalara bakarken, Türkiye'de bu konuda oluşturulmuş ve düzenlenmiş olan kurallar üzerinden hareket eder. Bu noktada uzman hukukçular tarafından hazırlanmış kriterler, hükümler vardır. Bunlar baz alınır. Ancak zaman zaman davanın türüne göre durum uluslararası bir boyuta taşınabilir. Bunan dolayı avukatın, global kanunları da çok iyi bilmesi gerekmektedir.

Spor Hukuku Neleri Düzenlemiştir?

Spor hukuku avukatı Mersin sınırları içindeki şu tip durumlara dair davalara bakmaktadır;

  • Sporcuların transferleri sonrasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar.
  • Sporcu sözleşmelerinden kaynaklı sorunlar.
  • Yabancı oyunculara lisans çıkarılması sırasında görülen problemler.
  • Türkiye'de oynayan yabancı kökenli sporcuların ikamet izinleri.
  • Sporda şiddet ve benzeri durumlar.
  • Takım, oyuncu, federasyon, kulüp arasındaki her türlü anlaşmazlık, kapsam alanı içerisine girmektedir.

Bunun gibi benzeri durumların ortaya çıkması, spor avukatını bir zorunluluk haline getirmiştir. Ülkemizdeki kulüplere baktığımız zaman her birinin özel olarak görev yapan bir spor avukatının olduğunu görmekteyiz. Spor hukuku avukatı Mersin kentinde faaliyet gösterirken, yukarıda bahsettiğimiz hususlar ve fazlası hakkında bilgi sahibidir.

Sporda Şiddet Yasası Nedir?

Spor etkinlikleri öncesinde, esnasında ya da devamında taraftarların ortaya çıkarabileceği her türlü şiddet, düzensizlik ve benzeri durumlarda nasıl hükümlerin uygulanacağına dair kabul edilmiş olan kanuna sporda şiddet yasası adı verilmektedir. 6222 sayılı kanun olarak da bilinir. Spor hukuku avukatı Mersin çevresinde ortaya çıkan ve bu yasa içerisine giren durumlarda olayı mahkemeye taşıyabilmektedir.

Spor Hukuku Avukatı Özellikleri Nelerdir?

Spor hukuku avukatı Mersin kentinde, değişik türden dava dosyalarına bakma yetkisine ve yeterliliğine sahiptir. Yeni yasa ve onun getirilerini bilir. Dava sürecini oldukça profesyonel bir şekilde yürütür. Kulüplere ve oyunculara danışmanlık da yapar.

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin