info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Mut Ceza Avukatı

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Mut Ceza Avukatı

Mut Ceza Avukatı

Ceza mahkemelerinde görülen davalar hem fail hem de mağdur açısından oldukça hassas devam eden davalardır, bu neden ceza davalarına özellikle de ağır ceza davalarına bakan avukatların doğrudan kişi özgürlüğünü ilgilendiren bir konu olmasının nedeni ile farklı ve daha zordur. Bu sebepten hukuk sistemimizde ceza davalarında şüpheliyi savunana avukatlara Arapça anlamı koruyan ve savunana anlamına gelen müdafi tanımı yapılır yani şüphelinin avukatı müdafi avukatı olarak adlandırılır. 

Müvekkilinin Haklarını Korumakla Yükümlüdür

Mut ceza avukatıceza davalarında mahkeme heyeti karşısında müvekkilini savunduğu gibi henüz dava aşamasına ulaşmadan yaşanan süreçte de müvekkilinin haklarını korumakla yükümlüdür. Kanunlara göre suç işleyenler ceza davalarının sonucunda ağır cezalar alabilirler, davanın mağduru ya da müşteki açısından değerlendirildiğinde de tarafların hak kaybına uğraması söz konusu olabilir. Her iki duruda da sorumlu tutulan hatta sorumlu olan dava avukatlarıdır, o nedenle ceza davalarına giren Mut ceza avukatı savunmasını bu sorumluluk bilinci ile yapmaları gerekir, dava dosyalarını tam incelemeli ve hak kaybı yaşanmadan tarafların ceza almaları sağlanmalıdır.

Ceza Avukatlarının Sorumlulukları Sınırlı Değildir

Ceza avukatının sorumluluğu sadece bu kadar değildir, müvekkili ile şeffaf bir iletişim kurmakta ceza avukatlarının sorumluluğundadır çünkü müvekkil tarafından saklanan ya da göz ardı edilen en ufak detay davanın işleyişini ve süreci tamamı ile değiştirebilir. Bu nedenle ceza davalarında ki avukatların davanın boyutunu değiştirecek küçük bir ayrıntıya ulaşmak adına davaya konu ile alakalı olan herkes ile görüşmeli ve dosyayı detaycı bir anlayış ile incelemelidir. Mut ceza avukatı alanında uzman hale gelmek ve bu alanda kendini yetiştirmek isteyen avukatların özellikleri arasında hukuktan aldığı yetkiyi pes etmeden sonuna kadar kullanmak vardır.

Ceza Avukatları Kanunlara Ve Düzenlemelere Hakimdir

Ceza avukatları ayrıntılara ve detaylara karşı dikkatlidir ve delil toplama işinde bir dedektif gibi iz sürebilirler ve çok iyi delil toplarlar. Ceza mahkemelerinin kapsamında olduğu tüm kanunlara, yasalara hatta yeni düzenlemelere dahi vakıftırlar, bu alanda nerede ise hatasız çalışırlar. Ve en önemlisi her zaman önceki davalarından edindikleri tecrübe ve deneyimleri bir sonra ki davada değerlendirir hata ve yanlış payını sıfıra indirmeye gayret ederler. 1136 sayılı Avukatlık kanunu avukatların bir branşının olmadığına hükmetmiştir, Mut ceza avukatıher türlü davada müvekkillerini özgür bir şekilde savunabilir ve temsil edebilirler.

Ceza Avukatı Tanımı Halk Tarafından Yapılır

Türk hukukunda avukatların branşlaşması söz konusu değildir ancak ceza davalarında savunma görevi üstlenen ve bu alanda tecrübe edinmiş avukatlara halk tarafından ceza avukatı tanımı yapılır. Ceza avukatı davalarda sanığın, müşteki ya da mağdurun sadece hukuki temsilcisidir dolayısı ile onun adına beyanda bulunamazlar yalnız müvekkilinin savunması ile sorumlu ve yükümlüdür. Bunun dışında ceza avukatı sanığı temsil yetkisi ile delil sunabilir, yapılması gereken itirazları yapar, müvekkilini en iyi şekilde savunmak adına yargılamaya katılan diğer kişilere sorular sorabilir.

Görevi Kararın Kesinleşmesi İle Son Bulur

Mut ceza avukatıaynı davada sadece bir kişinin savunmasını üstlenebilir, aynı davada birden fazla kişiyi savunma hakkı yoktur hele ki menfaat çelişkisi nedeni ile karşı tarafları hiç savunamaz. Her hangi bir davada avukatın görevi davanın sona ererek kararın kesinleşmesi ile son bulur, kararın kesinleştiği ana kadar avukat dosyayı takip etmek zorundadır. Yerel mahkemenin dava hakkında karar vermesinin ardından Yargıtay aşaması başlatılır, etik kurallara göre avukat Yargıtay aşamasını da takip etmelidir ancak bunun için ayrı bir sözleşme de yapabilir.

Savunmanın Hukuki Boyutu İle İlgilenir

Toplumda ne yazık ki Mut ceza avukatıiçin suçluyu savunuyorlar benzeri ön yargı var, oysa ceza avukatı davanın sadece savunmanın hukuki boyutu ile ilgilenir ve bunda ceza muhakemeleri kanunundan aldığı yetkiye dayanır. Ceza davalarında avukatın şüpheli ya da sanıkla özdeşleşen tavır ve hareketlerde kaçınması aslında bir yükümlülüktür, avukat görevini yerine getirirken avukatlık mesleğinin etik kurallarına da dikkat etmelidir ve bu kurallar çerçevesinde hareket ve tavırlar sergilemelidir. Palme hukuk bürosunun Mut ceza avukatı kadrosunda bulunan deneyimli ve tecrübeli avukatlarından hukuki destek almak mümkündür, eğer bir hukuki destek alınmazsa gerek sanık, gerek mağdur gerekse müşteki açısından ciddi hak kayıpları yaşanabilir.

Ceza Davaları Hassas Süreçlerdir

Suç, ceza ve infazları düzenleyen hukuki alan olan ceza davalarında yaşanan hak kayıpları, hak ettiğinden daha fazla ceza almak gibi kişinin direk özgürlüğünü etkileyen kayıplar adli sicillerine de işleneceği için etkilenme tüm aile fertlerine sirayet edebilir. Bireye verilen ceza gelecekte çocuklarının da maddi ya da manevi olarak etkilenmesine neden olur. Bu kadar hassas bir süreç içinde yönetilmesi gereken ceza davalarında deneyim sahibi, gerekli hukuki bilgisi bulunan ve hak kayıplarını önlemek için yoğun bir tempo sergileyecek olan Mut ceza avukatı ile çalışmak hem şüpheli hem mağdur hem de müşteki açısından son derece önemlidir.

 

 

 

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin