info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Miras Davalarında Miras Avukatları Nasıl Yardımcı Olur

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Miras Davalarında Miras Avukatları Nasıl Yardımcı Olur

Miras Davalarında Miras Avukatları Nasıl Yardımcı Olur

Miras Davalarında Miras Avukatları Nasıl Yardımcı Olur

 

 Bireyler vefat etmeden önce eğer bir vasiyet nağme hazırlamışlar ise, geri de kalanlara bu vasiyet nağmede ne şekilde yazıyorsa o kadar paylarına düşeni alırlar. Ama bir kişi vefat etmeden önce her hangi bir vasiyet nağme hazırlamamış ise, ölen kişinin mirası eşinin hayatta olup olmamasına göre yasal olarak çocuklarına ve mirası bırakanın annesi ile babası arasında paylaştırılır.

 

 Hangi Durumlarda Nasıl Paylaştırılır

 

 Mirası bırakanın eşi hayatta ise mirasın tamamının dörtte birinin ona kalacak şekilde dörtte üçü de çocukları arasında paylaştırılır. Eğer mirası bırakan kişinin anne ve babası da isterler ise talepte bulunarak kendilerinin paylarına göre oranlanmış olan yüzdelik kısımlarını miras davaları sayesinde kazanabilirler.

 

 Ayrıca mirası kazanmak isteyen bireyler miras avukatı tutarak tüm detaylı bilgilere birinci ağızdan erişerek eksiksiz bir şekilde sonuca ulaşıp olumlu sonuçlar kazanabilirler. Sürekli olarak değişen yasaları da takip etmek yine kişilerin yararına olacaktır.

 

 Hangi Kişiler Mirastan Pay Alabilirler

 

 Türkiye'de uygulanan hukuk sistemi kapsamında üçüncü zümreye kadar olan akrabalar mirastan kendilerine düşen paya sahip olabilirler. Mirası bırakan kişinin çocukları ile torunları birinci zümre olarak, anne babası ve kardeşleri ile yeğenleri ikinci zümre olarak ve son olarak da mirası bırakan kişinin anneannesi, babaannesi, dayı, teyze, amca ve halası da üçüncü zümre olarak kalan mirastan paylarını alabilirler.

 

 Yasal olarak mirasçı olanların dışında hiç kimse hak talebinde bulunamaz. Fakat vasiyet nağmenin içerisinde hak almaları gerektiği yazıyorsa işte o zaman bu mirastan pay almaya hak kazanabilirler.

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin