info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Mersin'de Boşanmak İsteyen Çiftler Nelere Dikkat Etmeli?

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Mersin'de Boşanmak İsteyen Çiftler Nelere Dikkat Etmeli?

Mersin'de Boşanmak İsteyen Çiftler Nelere Dikkat Etmeli?

Mersin'de Boşanmak İsteyen Çiftler Nelere Dikkat Etmeli?

Dünyadaki ve Türkiye'deki boşanma oranları günden güne artış göstermeye devam ediyor. Aile içindeki şiddetli geçimsizlik başta olmak üzere; zina ve aldatma, maddi çıkarların uyuşmazlığı ve karşılıklı olarak ayrılmayı isteme gibi durumlar boşanmanın en yaygın sebepleri arasında gösteriliyor. Durum böyle olunca da mesleki hayatını boşanma avukatı olarak sürdüren adli profesyonellere duyulan ihtiyaç da artıyor. Özellikle Mersin sınırları içerisinde boşanmayı isteyen çiftler de öncelikli olarak nitelikli bir avukat bulmak için bir arayışa giriyor. 

 

Peki Mersin'de doğru boşanma avukatını bulmak için neler yapılabilir? Bunun haricinde Mersin sınırları içerisinde yaşayan ve boşanmak isteyen çiftlerin dikkat etmeleri gereken diğer etkenler nelerdir? Bu gibi soruları ele aldığımız yazımız boyunca "Mersin'de boşanmak isteyen çiftler nelere dikkat etmeli?" sorusuna kapsamlı bir yanıt vermeye çalışacağız. İşte konu ile alakalı detaylar:

 

Her Şeyden Önce Davanız İçin Doğru Avukatı Bulduğunuzdan Emin Olun

Boşanma davaları yapıları itibari ile çekişmeli boşanma davaları ya da anlaşmalı davalar olarak ikiye ayrılırlar. Her iki dava türü de kendi içerisinde farklı dinamikleri ve yasal zorunlulukları barındırdığından, bu davaların ilerleyişleri de doğal olarak birbirinden farklılık gösterecektir. Durum böyle olunca da çiftlerin dava yapıları ile ilintili olarak avukatlık hizmeti bulmaları gerektiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları kapsamında taraflar arasındaki çıkar çatışması veya gerilim artacağından çiftlerin yasal haklarını daha şiddetli savunmaları gerekebilmektedir. Durum böyle olunca da çekişmeli davalar kapsamında nitelikli, dava takibini yapabilecek ve müvekkilinin hem maddi hem de manevi çıkarlarını koruyabilecek boşanma avukatlarına ihtiyaç duyduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Boşanma Davası Sürecini Başlamadan Önce Mantık Çerçevesinde Görüşmeye Çalışın

Boşanma süreci tarafların hem maddi hem de manevi olarak birbirlerinden ayrıldıkları bir süreç olarak öne çıkar. Durum böyle olunca da taraflar arasındaki çıkar çatışmasından kaynaklanan gerilim de yükselir. Bu gibi durumlarda tarafların kendilerini daha net ifade edebilmeleri ve çıkar çatışmalarını önleyebilmeleri açısından bir araya gelmeleri gerekir. Taraflar, ortak yolu bularak anlaşmalı boşanma davası üzerinden boşanma işlemini gerçekleştirebilirseler aralarındaki çıkar çatışması da minimum düzeyde kalacaktır. Bahsi geçen durum gerçekleştiğinde ise hem duygusal hem de psikolojik açıdan daha yıpranmış bir şekilde boşanma süreçlerini tamamlayabilmektedirler.

 

Mal Varlıklarının Ayrılması ve Çocukların Velayet Durumları ile Alakalı Sorunların Önceden Değerlendirilmesi

Boşanma süreçlerindeki çiftlerin, dava başlamadan önce müzakerelere başlamaları ve süreci çıkarları açısından değerlendirmeleri gerekir. Bu noktada, tarafların çıkar çatışması yaşadıkları en önemli noktalardan biri de çiftlerin mal varlıklarının paylaşılması ya da çocukların velayeti gibi konulardır. Özellikle çocukların velayeti gibi konular çiftler arasında yaşanabilecek tartışmayı alevlendirebileceğinden, olayların mantık çerçevesinde çözülmesi de zorlaşabilmektedir. Bahsi geçen durumlarda çiftler boşanma avukatı danışmanlığı alarak ya da online avukat destek hattı gibi hizmetlerden yararlanarak süreç boyunca hassasiyet duymaları gereken noktaları öğrenebilirler.

 

Karşı Tarafın Psikolojik Hassasiyetlerine Özen Gösterin

Boşanma süreçleri boyunca taraflar özellikle söz konusu şiddetli geçimsizlik gibi durumlar olduğunda sadece kendilerini düşünmeye odaklanırlar. Fakat bu gibi durumlarda objektif davranarak içinizde bulunduğunuz duruma üçüncü bir şahsın gözünden bakmanız, hassasiyet duymanız gereken noktaları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra çiftler arasındaki gerginliği azaltmak adına, birbirlerinden uzaklaşmaları ve davaları boyunca vekalet tanınmış boşanma avukatları ile süreci yürütmeleri de gerekebilir. Kendilerinin yasal sözcüleri olacak bu avukatlar, tarafların çıkarlarını en iyi şekilde korumak için tüm yasal haklarını kullanmak durumundadırlar. Özellikle nitelikli boşanma avukatları ile bu süreci yöneten taraflar; başta velayet gibi zorlayıcı konular olmak üzere tazminat, nafaka ya da mal paylaşımı gibi konularda da kendi çıkarlarını koruyabilirler. Fakat bunları yaparken, araya üçüncü bir şahsın yani avukatın girmesi tarafları psikolojik olarak etkileyebilir. Bu gibi durumları minimum seviyede tutmak adına, tarafların karşılıklı olarak psikolojik hassasiyetlerine özen göstermeleri yararlı olacaktır.

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin