info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Ceza Avukatı Mersin Görev ve Sorumlulukları

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Ceza Avukatı Mersin Görev ve Sorumlulukları

Ceza Avukatı Mersin Görev ve Sorumlulukları

 

Mersin ceza avukatı görev ve sorumlulukları başlığı kapsamında görev yapan profesyonellerin birçok görev ve sorumluluklarının olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ceza avukatları genel olarak Türk Ceza Hukuku ve yasaları kapsamında görev yapmakla birlikte, bu yasalar kapsamında belirlenen prosedürlerin uygulanmasına yardımcı olurlar. Ceza Mahkemeleri dahilinde görülen ceza davaları kapsamında aksiyon alan bu profesyonellerin sorunlulukları ise şu başlıklar dahilinde sınıflandırılabilir:

 

Müvekkillerin Savunulması

 

Mersin ceza avukatı olarak görev yapan profesyonellerin öncelikli görevleri, ceza mahkemelerince yargılanacak olan müvekkillerin savunulmasıdır. Türk Ceza Mahkemeleri her şeyden önce kişileri Ceza Hukuku gereğince yargılar. Bu bağlamda yargılanacak kişiler, ceza hükmü giymemeleri ve yargılanan davranışların yasaya uygunluğunun ispatlanması için ceza avukatlarına ihtiyaç duyarlar. Durum böyle olunca da ceza avukatı olarak görev yapan hukuk profesyonelleri, öncelikli sorumluluk olarak kişilerin yasal sözcülüklerini yapmakla yükümlüdürler.

 

Ceza Hukuku Prosedürlerinin Takibi

 

Mersin ceza avukatlarının bir diğer önemli görev ve sorumluluklarından biri de Ceza Hukuku prosedürleri ve yasalarının takibidir. Bu bağlamda ceza avukatları, yasa ve yükümlülükleri takip etmek, gerekli olan durumlarda da yasaların gerekliliklerini yerine getirmekle yükümlüdürler.

 

Toplumun Adalet Kavramına Olan Güvenini Besleme

 

Avukatlık toplum genelinde oldukça saygı gören meslek grubu olarak öne çıkarlar. Bu bağlamda, ceza avukatları olarak görev yapan kişilerin bir diğer önemli sorumluklarından biri de adalet kavramına olan güveni beslemektedir. Suç unsuru içeren durumların cezalandırılması başta olmak üzere toplum genelinde suçlu olarak nitelendirilen kişilerin suçlarının ifşa edilmesi de bu kişilerin görevlidir. Durum böyle olunca da ceza avukatlarının sosyal sorumluluklarının oldukça önemli olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

Sır Saklama Yükümlülüğü

 

Ceza avukatlarının en dikkat etmesi gereken kural sır saklama yükümlülüğüdür. Avukatlar avukatlık kanunu uyarınca müvekkillerine ait sırlarını saklamakla yükümlüdür. Bu yükümlülük ceza davalarında daha çok önem arz etmektedir. Bir delillin bir emarenin yanlış kişilerin eline geçmesi, geri dönüşü olmayan hak kayıplarına yol açacaktır.

 

Masumiyet Karinesi

 

Masumiyet karinesi bir kişinin suçu kanıtlanıncaya kadar suçsuz olması demektedir. Bu uygulamada soruşturma ve kovuşturma aşamalarının sona erdiği hatta hükümden sonra üst mahkemeye taşınmasına kadar devam eden bir süreçtir. Bir kişi ancak ve ancak üst mahkemenin de cezayı onadıktan sonra suçlu olmasını öngörür. O güne kadar o kişiye masummuş gibi davranmak ceza kanunun genel prensiplerindendir. İyi bir ceza avukatı bu noktada masumiyet karinesini en iyi şekilde kullanmalı, müvekkilinin bu anayasal hakkının çiğnenmesini önlemelidir.

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin