info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

İsim ve Soy İsim Değiştirme Davası Nedir?

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / İsim ve Soy İsim Değiştirme Davası Nedir?

İsim ve Soy İsim Değiştirme Davası Nedir?

Ülkemizde pek çok vatandaşımız doğdukları bölge ve yöre, aile büyüklerine hürmet, kişisel tercihler, rencide edici kelimeler, argo anlama gelen eş anlam gibi pek çok sebeple veyahut nüfus kayıtlarının yapıldığı esnada sehven yapılan yanlışlıklar sebebiyle isimlerini değiştirmek istemektedirler. Peki bu aşamada isim değiştirmek için neler yapmak gerekir? Hangi belgelere ihtiyaç duyulmaktadır? İsim değiştirmek için her sebep geçerli midir? İsim değiştirmek için dava açmak mı gerekli? gibi sorular gündeme gelmektedir. Bu yazımızda sizleri aydınlatmak adına İsim Değiştirme Nasıl Yapılır konusuna değineceğiz.

    24 Aralık 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kanun geçici 11.Maddesi kapsamında “Kişinin üç yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; 21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan, genel ahlaka uygun olmayan, toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir.’’ İbaresi getirilmiş ve vatandaşlarımızın dava açmalarına gerek kalmadan ikametlerinin kayıtlı bulunduğu Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak maddede geçerli sebebe sahip olmaları durumunda isim değişikliği yapabilmeleri sağlanmıştır. Erkek vatandaşlarımızın soyadı değiştirmeleri durumunda kendisi ile birlikte karısının ve müracaat tarihinde erginliğe kavuşmamış çocuklarının da soyadları düzeltilmektedir.

    Yukarıda değinmiş olduğumuz kanuni yol kişilere geçici madde kapsamında ve belirli bir süre için tanınmış bir hak olarak karşımıza çıkmaktadır. Cumhurbaşkanlığı kararı ile 2022 yılına kadar uzatılmış durumdadır. Bu süre sonunda Cumhurbaşkanı tarafından takdir edilmesi durumunda tekrar uzatma kararı alınabilir.

 

    Dava yolu ile isim değiştirme nasıl yapılır?

    İsim ve soy isim bir insanın ayrılmaz kişilik unsurlarındandır. Kişiler isim ve soy isimleri ile toplumda bir birey olarak yer alır ve tüm işlemlerini bu kimlik altında gerçekleştirirler. Bu sebepler ile kişiye sıkı sıkıya bağlı bulunan bu kavramların değiştirilmesi de zor ve ayrıntılı bir prosedür uygulanmasını gerektirir. Bu sebepler ile isim veya soy isim değiştirmek isteyen kişinin Medeni Kanunumuz 27.Maddesince açıklandığı üzere ancak haklı bir sebebin varlığı halinde gerçekleştirilebilir. Tabi ki kanun lafzında değinilen ‘Haklı sebep’ kavramı bireyden bireye, sebepten sebebe değişiklik göstermektedir. Kanunumuzca açıkça belirtilmemiş olması her bir bireyin sübjektif sebepler sürerek dava açabilmesine imkan tanımıştır. Örnek vermek gerekirse ‘Bir kişinin isminin yaşadığı dönemde sansasyonel ve toplumca hor görülen bir olaya sebebiyet veren veyahut büyük bir suç işlemiş olan kişiyle aynı olması’’ durumu kişi üzerinde travmaya sebebiyet verebilecek, ismine olan ruhsal aidiyetini yitirmesine yol açabilecektir. Bunun dışında toplumumuzda çokça karşılaşılan, sanatçıların sanatçı kimliklerini popüler hale getirmek amacıyla isim değişikliği yapmaları gibi durumlar da haklı birer sebep sayılabilir.

    İsim değiştirme davasında yetkili mahkeme neresidir?

    İsim veya soy isim değiştirme davası ancak kişinin kendisi veya yetkilendirmiş olduğu avukat tarafından açılabilir. Ergin olmamış çocuklar için ise ancak velayet hakkında sahip velileri veya yine yetkilendirmiş oldukları bir avukat onlar adına dava açabilir.

    İsim ve soy isim değiştirme davası için görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi, yetkili mahkeme ise davacı kişinin ikametinin bulunduğu yer mahkemesidir.

    

    İsim değiştirme davası için gerekli evraklar hangileridir?

    İsim değiştirme davasında sunulacak evraklardan ziyade haklı sebebin varlığı önemlidir. Davanın hali hazırda nüfus kayıtları üzerinden yürüyen bir dava olması sebebiyle dava dilekçesinde dayanılmış olması koşuluyla mahkeme tarafından ilgili nüfus müdürlüklerinden ilgili evrakların getirilmesi talep edilebilecektir. Fakat isim veya özellikle soy isim değiştirmenin davanın esasına teşkil edecek özel bir evraka ihtiyaç duyulması halinde bu belgenin dava dilekçesi ile birlikte sunulması gerekmektedir.

    İsim ve Soy İsim Değiştirme Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

    İsim ve soy isim değiştirme davası çekişmesiz yargı işlerinden olması sebebiyle uzun ve meşakkatli bir dilekçe hazırlanmasını gerektirmez. Hukuk Muhakemeleri Kanunumuzca şartları belirtilmiş bir dava dilekçesinin hazırlanması yeterli olacaktır. Uygulamada en fazla hatanın yapıldığı kısım ise davacının hasmını yanlış göstermesidir. Hatanın kaynağı isim veya soy isim değiştirmek isteyen kişinin davanın davalı tarafı olarak anne ve babasını göstermesidir. Bu yanlış bir uygulamadır. Doğru olan uygulama ise ilgili Nüfus Müdürlüğünün hasım olarak gösterilmesidir.

    İsim ve Soy İsim Değiştirme Davası Ne Kadar Sürer?

    İsim ve Soy İsim Değiştirme Davası süresi dava açılan şehrin Asliye Hukuk Mahkemelerinin iş yoğunluğuna göre değişiklik göstermekle beraber davacının konusunda uzman bir avukata danışması durumunda ortalama 3 ay gibi bir sürede sonuçlandırılabilmektedir.

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin