info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Tanıma Tenfiz Avukatı Mersin

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Tanıma Tenfiz Avukatı Mersin

Tanıma Tenfiz Avukatı Mersin

Tanıma tenfiz avukatı Mersin kapsamında en sık talep alan hukuki destek süreçlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz de en kısa süre içerisinde tanıma ve tenfiz alanında sorunsuz bir dava açma süreci tamamlayabilirsiniz. Tanıma ve tenfiz süreci içerisinde kişilerin hukuki destek almadan geçerlilik sahibi olmaları söz konusu olmayacaktır. En kısa sürede en verimli biçimde erişim aşamasını tamamlayabilirsiniz. Bu alanda uzmanlığını net şekilde kanıtlamış olan kişilerden hizmet almak süreci sizin için daha verimli ve nitelikli bir hale getirecektir.

Tanıma ve Tenfiz Nedir?

Tanıma tenfiz avukatı Mersin kategorisi içerisinde kişilerin bu süreç ile alakalı bilmeleri gereken en temel hususlar;

  • Tanıma ve tenfiz süreci farklı ülkelerde alınan hukuki kararların ülkemizde de geçerliliği olması konusunda bir adımdır.
  • Tanıma kararı alınan kararın bir delil olarak kullanılmasını sağlarken tenfiz aşamasında da onay alınırsa uygulama aşamasında da onay alma fırsatını elde etmiş olursunuz.
  • Örneğin boşanma sonucunda ir nafaka kararı alındıysa bu kararın uygulamaya ülkemizde koyulabilmesi için muhakkak tenfiz aşamasının tamamlanması gerekmektedir.
  • Yabancı bir mahkemede alınan kararın bizim anayasa ile koruma altına alınan hukuk kurallarımıza karşıt olmaması gerekmektedir. Bazı kişilerin hukuk kurallarını ihlal etmek için kullandığı tanıma tenfiz sürecinde asıl üstünlüğün Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ait olduğunun da net bir biçimde belirtilmesi gerekmektedir.

Bu detaylara hakim olmak ve dava akışının sorunsuz şekilde tamamlanmasını sağlamak için muhakkak alanında uzman ve yetkinliğini ispat etmiş olan kişiler ile iş birliği kurmalısınız.

Tanıma Tenfiz Anlaşması Yapan Ülkeler

Tanıma tenfiz avukatı Mersin kapsamında kişilerin tanıma ve tenfiz aşamasında başvuruda bulunması için muhakkak Türkiye ile tanıma tenfiz anlaşması yapan ülkeler arasında yer alması gerekmektedir. Türkiye ile bu alanda anlaşma yapan ülkelerden bazıları;

  • Almanya, Belçika, Arnavutluk
  • Suriye, KKTC, Hollanda, Polonya
  • Hırvatistan, İngiltere, İran

Kural konusunda bir aksaklık ya da çatışma olmasa da bu listede yer alan ülkelerin dışında alan bir ülkede alınan mahkeme kararının tanıma ve tenfiz sürecine dahil olmayacağının da altı çizilmelidir. Bu durumda anlaşma içerisinde olan ülkelerin tam listesi belirli aralıklar ile güncellenmektedir. Bu konuda yakından takipte bulunmanız sizin için daha verimli ve sorunsuz olacaktır. Avukatınız ile iletişime geçerek bu konuda net bir biçimde bilgi sahibi olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Temel Kurallar Nelerdir?

Tanıma tenfiz avukatı Mersin alanında başvurunuzu yaparken onaylanmasını ve uygulamaya alınmasını istediğiniz kararın şu kriterlere uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

  • Muhakkak Türkiye ile tanıma tenfiz aşamasında karşılıklılık ilkesine dahil olduğundan emin olmalısınız.
  • Sadece Türk mahkemelerinin yetki alanı olan adımlara dahil olmaması gerekmektedir.
  • Türkiye’de kurulmasına büyük önem verilen kamu düzenini tehdit edecek bir karar da olmaması gerekir.

Tanıma tenfiz avukatı Mersin kategorisinde avukatınızı seçerken bu alanda ne derece yetkin bir dava geçmişine sahip olduğu ile alakalı da net bir biçimde inceleme yapmalısınız. Bu alanda tüm detaylar incelenerek avukat seçimi yapıldığı zaman dava akışı ile alakalı herhangi bir sorunun meydana gelmesi direkt olarak engellenmiş olacaktır.

Avukatlık Bedeli Nedir?

Avukatların dava süreci karşılığında alacakları bedel her senenin başında bir skala halinde yayınlanmaktadır. Ücretlendirmenin muhakkak bu skalaya uygun bir biçimde yapılması gerekmektedir. Avukatlık bedeli ile alakalı olarak kişilerin özellikle bir protokol oluşturmaları tavsiye edilmektedir. Bu noktada hem avukatın haklarının korunması hem de direkt olarak müvekkil haklarının korunması için muhteşem bir fırsat olacaktır.

 

 

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin