info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Erdemli Ceza Avukatı

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Erdemli Ceza Avukatı

Erdemli Ceza Avukatı

Ağır ceza mahkemesi tarafından yürütülmekte olan ceza davaları, sanık, şüpheli ve mağdurun dava sürecine dahil olmasıyla devam etmektedir. Bu süreçte ceza avukatı, müvekkilini en iyi şekilde temsil etmek, savunmak ve mahkemeyle arasında bir köprü görevi görmekle sorumludur. Erdemli ceza avukatı, hukuk danışmanlığı ve avukatılık görevi üzerinden dava sürecini takip edecektir.

Ceza Hukuku Nedir?

Suç kavramı üzerinden incelenmekte olan ceza hukuku, toplumun refahını ve güvenini bozmakta olan, gasp, hırsızlık, yarama veya öldürme kavramlarını da kanunlar ışığında incelemekte olan bir hukuk dalıdır. Kişinin istek ve iradesiyle işlediği suçla, irade dışı işlediği suçu analiz etmek, kanunlara göre incelemek için Türkiye Cumhuriyeti Ceza kanunları bulunmaktadır.

Ceza davası ile, istinaf, temyiz ve kararın düzeltilmesi durumları da söz konusu olduğu için gerekli olan bütün düzenlemeler, mahkemeyle işbirliği yapılarak ilerlemektedir. Burada avukata birincil bir görev düşerek, müvekkilini profesyonel bir şekilde savunmak düşmekte, ceza kanunları üzerinden incelemeler yapmaktır. Erdemli ceza avukatı ve danışmanlık bürosu, T.C.K düzenlemeleri üzerinden müvekkilinin iyi bir şekilde temsil edilmesine önem vermektedir.

Ceza Avukatı Çalışma Prensibi

Ceza hukuku çerçevesinde uzmanlaşmış olan Erdemli ceza avukatı, hukuk bürosu bünyesinde görevini yerine getirmektedir. Türkiye’de avukatlık alanında branşlaşma durumu olmadığı için ceza avukatları büronun temsil ettiği ve müvekkiline önerdiği doğrultuda uzman olduğu alanı bildirmektedir. Mahkeme sürecinin takibi, ceza kanunundaki yasaların güncel halinin bilinmesi, delil ve dosya hazırlıklarının yapılması ceza avukatının çalışma prensiplerini içermektedir.

Uzmanlaştığı alana göre müvekkilini iyi bir şekilde temsil etmek için her zaman kanunları takip ederek, mahkemeyle olan iletişimini koparmaması ve müvekkiline doğru bir yönlendirme de bulunması gerekmektedir. Bütün çalışmalarını ceza hukuku çerçevesinde düzenlemektedir.

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakmaktadır?

Türkiye’de 1136 sayılı avukatlık kanunu gereğince, ceza avukatı bütün davalara bakabilir, çünkü branşlaşma üzerine yasal bir yönetmelik bulunmamaktadır. Ancak ceza hukuku çerçevesinde uzmanlaşmış olan Erdemli ceza avukatı;

 • Hırsızlık,  gasp ve nitelikli dolandırıcılık davalarına bakabilmektedir.
 • Çete kurma, örgüt üzerinden devlete yönelik eylemlerde bulunma
 • İnsan öldürme, yaralama ve tehdit etme
 • Kişi ve kurumların güvenini kötüye kullanma
 • Kişiyi alı koyma, zarar verme, işkence

Davaları genel olarak ceza hukuku alanına girmektedir. Diğer hukuk alanlarıyla bağlantılı olma durumunda da yeninden ceza mahkemesi üzerinden değerlendirilmekte olan davalar da mağdur, sanık ve şüpheli üzerinden yürütülerek, kanunlar ışığında gerçeğin ortaya çıkması amaçlanır.

Ceza Hukukunda Tutuklanma, Yakalanma Ve İnfaz

Erdemli ceza avukatı, Türkiye Cumhuriyeti Kanunları çerçevesinde kişilerin suçlarının kanıtlanması ya da suçsuzluklarının ortaya çıkmasını sağlayacak bir ilerleme amaçlamaktadır. Ancak kişi veya kişilern tutuklanma, yakalanma ve infaz durumları tamamen kanunların üzerinden yapılan değerlendirmelere göre süreci takip etmekte, kişinin suçsuzluğu ya da suçu bu şekilde kanıtlanabilmektedir.

Kişinin suçu çerçevesinde hapis ve adli para cezası alması durumları söz konusuyken, ceza avukatının müvekkiline kesin bir söylemde bulunması hatalı bir yaklaşımdır. Davanın sonucunun kesinlikle iyi ya da kötü olmasına karşın açıklamalar yapmadan, kanunlara göre tutuklanma, yakalanma ve infaz durumlarını yasalar üzerinden değerlendirerek müvekkilini aydınlatmalıdır.

Ceza Davaları Hangi Mahkemelerde Görülür?

Ceza hukuku üzerinden yürütülmekte olan mahkemeler, geniş kanun maddelerinin bulunduğu toplum ve kişisel suçlar çerçevesinde de yan dallara ayrılan bir alandır. Suç kavramının incelenmesi, kişi ve kurumların hükümlerinin verilmesi için mahkeme, ceza hukuku çerçevesinde suçların, ağır ceza, çocuk ve ağır ceza aynı zamanda asliye ceza mahkemesi şeklinde ayrılması üzerine incelenmesine olanak vermiştir.

Ceza Davaları Alanları Nelerdir?

Ceza davaları üzerinden Erdemli ceza avukatı, hem toplumsal hem de kişisel suçların kontrol altına alınması için T.C.K üzerinden yürütülmekte olan kanunların maddelerini incelemekte ve müvekkilini bu şekilde temsil etmektedir. Ceza davaları hem devlet, hem de kişiye yönelik alanlarda bu başlıklar altında değerlendirilebilmektedir.

 • Basın suçları
 • Şiddet ve yaralama suçları
 • Fikri ve sınai suçlar
 • Bilişim suçları
 • Radyo ve televizyon suçları
 • İnternet yoluyla işlenen suçlar
 • Çocukların işlediği suçlar
 • Aile içi işlenen suçlar
 • Tıbbi ve mesleki işlenen suçlar
 • Devlete karşı, vergi ve gümrük suçları
 • Sahtecilik ve evrak suçları
 • Topluma ve devlete yönelik örgütlü suçlar
 • Kitle iletişim alanlarını sabote suçları

Ceza Avukatı Nasıl Tutulur?

Ceza avukatı tutmak için öncelikle hukuk ve danışmanlık bürosu aracılığıyla iletişime geçilmesi gerekmektedir. Müvekkilin bu sırada hangi hukuk alanında yargılandığı ya da davacı olduğu üzerine uzmanlaşılan alana göre avukat önerisi bulunabilmektedir. Bunun için direkt büroyla iletişim kurulması yeterli olacaktır. Erdemli hukuk ve danışmanlık bürosu bünyesinde çalışmakta olan ceza avukatı , müvekkilerin sorumlu oldukları dava alanına göre disiplinli bir şekilde çalışarak, sürecin takip edilmesi, aynı zamanda yasalar ve kanunlar üzerinden incelenerek, en iyi sonucun alınmasına yönelik çalışmalar yapacaktır.

 

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin