info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Erdemli Boşanma Avukatı

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Erdemli Boşanma Avukatı

Erdemli Boşanma Avukatı

Çiftler arasında çeşitli nedenlerden dolayı doğan anlaşmazlıklar sonucu hiçbir şekilde  evliliği sürdürülemeyecek hale gelmiş ise taraflardan ikisinin veya birinin isteği ile boşanma yoluna gidilir. Boşanma sonucunda evlilik resmi olarak sona erer. Türk Medeni Kanunu boşanma konusundaki hükümleri düzenlemiştir. Anlaşmalı boşanmaların haricinde genellikle çiftlerden birinin boşanmaya razı olmadığı durumlarda dava sonucundan bir taraf memnun kalırken diğer tarafın aleyhine olur. Bu durumda kişinin verilen kararı üst mahkemeye taşıma hakları vardır. Erdemli boşanma avukatıErdemli bölgesi ve civar yerlerde boşanma ile ilgili sorunlarınızın çözümü için hizmetinizdedir.

Boşanma Avukatı Tanımı

Hukuk Fakültesini bitirip diplomasını alan her avukatın istediği davalara girme hakkı vardır. Başka bir deyişle avukatlık kavramı belirli davalar ve konularla mevzuatta sınırlandırılmış değildir.Erdemli boşanma avukatıkonusunda deneyimli avukatlarımızla yanınızdadır. Boşanma avukatı gibi söylemler ve yine aynı şekilde ceza avukatı tanımlamaları mevzuata dayalı bir sınıflama değildir. Belirli konularla uğraşan ve girdikleri aynı türdendavalarda deneyim kazanan avukatlara ilgilendikleri konuların türlerine göre Boşanma avukatları veya ceza avukatları denebilmektedir. Bu ünvanlar  sadece uzmanlık konuları ile ilgili olarak verilmektedir.

Boşanma Avukatlarının Baktıkları Davalar Nelerdir?

Boşanma avukatları anlaşma yoluna varılmayan boşanma davalarına bakmakla birlikte anlaşmalı boşanma davalarına da bakmaktadırlar. Nafaka tutarı ile ilgili anlaşmazlıkların bir karara bağlanmasına boşanma avukatları baktığı gibi, boşanma sonucu mal paylaşım davaları ile de ilgilenirler.Erdemli boşanma avukatı boşanma davaları kapsamında her tür davalarla ilgilenmektedir.Evlilik sözleşmesiyle, maddi ve manevi tazminat talepleri boşanma avukatlarının girdiği davalar arasındadır. Boşanma avukatları ayrıca velayet davaları ve mal rejimi ile ilgili davalardan da sorumludurlar.

Boşanma Davası Açmak İçin Avukat Gerekli midir?

Eşlerden biri diğerine boşanma davası açmak istediği zaman birtakım delilleri de sunabilmesi gerekmektedir. Delillerin sunulması aşamasında duruşmadan itibaren kanunların belirlediği bir süre bulunmaktadır. Erdemli boşanma avukatı delillerin sunulma aşaması dahil her aşamada müvekkillerini doğru bir şekilde yönlendirmektedir. Bu süre aşıldığı halde deliller sunulmamış ise hem davayı kaybetme nedenidir hem de dava ile birlikte pek çok şey kaybedilebilir. Bu yüzden boşanma davalarında işini bilen ve bu davalar konusunda deneyim sahibi boşanma avukatlarından mutlaka yardım almalı ve avukatın yönlendirmeleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Boşanma Davası Açmaya İten Sebepler Nelerdir?

Kişileri boşanma davasına iten özel sebeplerin ne olduklarına göre pek çok dava açılabilir. Eşlerden biri bir diğerini terk ettiği taktirde bu kesin bir boşanma sebebidir. Yalnız bu konuda geçerli bir sebep olmaması ve ayrılığın altı ay sürmesi gerekmektedir.Erdemli boşanma avukatı genel veya özel sebepler ile ilgili davalarda gerekli desteği vermektedir. Akıl hastalığı gibi hastalıklar ve aldatma anlamına gelen zina dolayısı ile yapılan boşanma nedenleri vardır. Eşin hayatına kastedecek şeklinde eylemler, kötü davranışlar ve onur kırıcı tarzda muameleler de boşanma nedenleri içinde sayılabilir. Genel boşanma nedenleri olarak bakıldığında ise bu nedenlerden birisi dayaktır. Eşlerden birinin tek bir kez dahi dövülmesi boşanma için sebeptir. Şiddete başvuran tarafın erkek veya kadın olması bir önem arz etmiyor. Yine genel sebepler arasında her zaman sık görülen şiddetli geçimsizlik, hakaret ve tartışma türü davranışlar sayılabilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları Nelerdir?

Taraflar anlaşarak boşanmaya karar verirlerse veya bir eşin açtığı davaya diğer eş itiraz etmez ise anlaşmalı boşanma davası kapsamına girmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında da Erdemli boşanma avukatı yol gösterici olmakta, boşanma işinin her iki tarafın lehine, en hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için çalışmaktadır. Bu durumda hakim her iki tarafı dinlemek isteyecektir. Hakimin özel olarak dikkat edeceği nokta her iki tarafın da bu karara özgür iradeleri ile ve bir baskı olmadan karar vermiş olmalarıdır. Bu konuda ikna olan hakim mal paylaşımı ve çocukların velayeti ile ilgili konulara da itiraz edebilir bu durumda gerekli düzenlemeler tekrar yapılır veya itiraz etmeden anlaşma şartlarına kanaat gösterir ise boşanma gerçekleşir. Yalnız anlaşmalı boşanma için evliliğin minimum bir seneden az olmaması gereklidir.

Boşanma Davalarında Hangi Mahkeme Yetkilidir?

Boşanma davaları aile mahkemelerinde görülür. Eşlerin ikametgahlarının bağlı oldukları aile mahkemelerinde bu davalar açılabilmektedir.

Şahsi Eşyaların Paylaşımı

Bu tip eşyalar boşanma davası sürecinde aynı anda dava konusu olabileceği gibi daha sonra bu konuda mahkemeye ayrıca da başvurulabilir. Aynen iade talebinde bulunmak mümkündür fakat burada zaman aşımı süresine dikkat edilmelidir. Aynen iade isteme konusuna istihkak davaları olarak bakılmaktadır. Eşyalar iade edilemeyecek durumda ise veya satılmış ya da bir başkasına verilmiş ise ücreti talep edilebilir. Boşanma kararını takiben en fazla on sene içinde bu bedel talep edilebilir. Erdemli boşanma avukatı şahsi eşyaların paylaşımı ve çeyizler konusunda müvekkillerine gidilebilecek en kestirme yolları göstermekte ve kararların lehine sonuçlanması için çalışmaktadır.

 

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin