info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Boşanma Avukatı Mersin

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Boşanma Avukatı Mersin

Boşanma Avukatı Mersin

Boşanmak, hukuki olarak bir evliliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir. Boşanma işlemleri, Medeni hukuk adıyla tanımlanmış olan yasanın bir alt dalı içinde yer alır. Boşanma avukatı Mersin kentindeki bu tip davalara bakarak, süreci mümkün olduğunca en kısa zaman dilimi içinde bitirmeye gayret gösterir. Elbette bu noktada davanın çekişmeli olup olmadığının büyük bir önemi vardır.

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Boşanma avukatı Mersin sınırları içinde kendisine gelen davada hangi nedenlerin olup olmadığını ilk etapta kontrol eder. Kanunlarımıza göre şu gibi gerekçeler söz konusudur;

  • 161 maddeye göre aldatma, bir boşanma nedeni olarak kabul edilmektedir.
  • Evlilik kurumunun kadın ya da erkek açısından tam anlamıyla çekilemez bir durum alması, evliliğin sarsılmasına neden olur ve bu da bir neden olarak kabul edilir.
  • Eşlerden birisinin konutu terk etmesi, bir başka gerekçe olarak karşımıza çıkıyor.
  • Yine bir eşin haysiyetsiz olarak tanımlanmış yaşam sürmesini de belirtmek lazım.
  • Küçük düşürücü suçların işlenmesi, evlilik kurumuna zarar verebilmektedir. Böyle bir halde boşanma davası açılabilir.
  • Buna ek olarak eşlerden herhangi birisinin, diğerinin yaşamına kast etmesi, ona kötü bir tavır içinde bulunması ve onun onurunu kırması davranış sergilemesi, boşanmanın bir başka nedeni olarak kabul edilmektedir.

Boşanma Davası Nasıl Açılmaktadır?

Boşanma avukatı Mersin ya da buraya bağlı olan tüm ilçelerdeki davalarda hizmet verebilmektedir. Bu noktada ilk olarak nedenlerin açık bir biçimde tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun ardından da dava dilekçesi doldurulur. Sonrasında talepler alınır. Çünkü nafaka, manevi ve maddi tazminat, mal paylaşımı ve varsa çocuğun kimde kalacağı gibi durumlara dair ayrıntılar netleştirilir. Bunlar dava dilekçesi içinde belirtilir ve mahkemeye sunulur.

Boşanma Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Boşanma avukatı Mersin kentindeki davaya dair tüm hazırlıklarını yaptıktan sonra aile mahkemesinin yolunu tutar. Çünkü mevcut konuda bu mahkemeni yetkisi vardır. Bunun yanı sıra eğer şehirde bir aile mahkemesi yoksa, böyle hallerde asliye hukuk mahkemesinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı boşanma, iki tarafın ayrılma iradesine sahip olması ve bunun sonrasında evlilik kurumumun bitmesini müteakip, geride kalanların paylaşımına dair bir itilaf içinde olmadığı davalara verilen isimdir. Bunu bazı örneklerle açıklamak gerekiyor. Örneğin kişiler ayrılma noktasında görüş birliği içindedir. Çocuğun kimle yaşamına devam edeceğine karar verilmiştir. Nafaka ve tazminat talepleri açıklığa kavuşmuştur. Böyle hallerde dava süreci çok uzun ve yorucu olmaz. Çünkü genellikle tek celsede biter.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Anlama Geliyor?

Boşanma avukatı Mersin şehrinde, sadece anlaşmalı boşanma davalarına değil, aynı zamanda çekişmeli olarak bilinen dava dosyalarına da bakmaktadır. Bunun anlamı ise şudur; kadın ya da erkek, boşanma konusunda direnebilir. Yani boşanmak istemez. Bu durum davanın seyrini değiştiren en önemli parametrelerden birisidir. Bunun yanı sıra geride kalanların paylaşımı noktasında bazı sıkıntılar çıkabilir.

Örneğin çocuğun velayeti en çok karşı karşıya kalınan sorunların başında gelir. Hem kadın hem de erkek, çocuğu yanında isteyebilmektedir. Ayrıca nafaka ve tazminat gibi konulardaki anlaşmazlıklar da söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı çekişmeli boşanma davalarının çok daha uzun sürmesi gibi bir durum karşımıza çıkar. Birden fazla celse mevcut olabilir.

Boşanma Avukatı Ücretleri Nasıl?

Boşanma avukatı Mersin kentindeki davalarda, çekişmeli ya da anlaşmalı olup olmadığına göre fiyat belirlemektedir. Genellikle çekişmeli olarak tanımlanmış davalarda, ücret biraz daha farklıdır. Hem zaman alıcıdır hem de masrafların artması gibi bir durum vardır.

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin