info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Anamur Avukat

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Anamur Avukat

Anamur Avukat

Anamur Avukat

Hukuk eğitimi almış yasaların gerektirdiği şartları taşıyan ve yargı önünde gerçek ya da tüzel kişileri temsil etmesi ve haklarını korumasını sağlayan kişilere avukat denir. 1136 sayılı kanunun kamu hizmeti ve serbest meslek olarak tanımladığı avukatlık, hukuki sorun ve anlaşmazlıkların yargı önünde çözülmesini sağlayan meslektir.

Kimler Avukatlık Yapamaz?

Avukatlık mesleğinin yükümlülükleri arasında dava takibinde işlemleri yürütüp sonuçlandırmak, hukuki görüş beyan etmek, müvekkili menfaatine hukuki tedbirler almak, çıkan uyuşmazlıklarda ve hukuki süreçte işlemleri sürdürmek yer alır. Türkiye’de Anamur Avukat mesleğini icra etmek için öncelikle hukuk eğitimi almak ve bu alanda staj yapmak şartları aranır, hakkında iki yıldan fazla hapis cezası olanların mesleğe kabulü söz konusu değildir. Ayrıca zimmet, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, görevi kötüye kullanma, dolandırıcılık ve devlet güvenliğine yönelik suçları işleyenlerinde avukatlık mesleğini yapmaları söz konusu değildir.

Avukatta Olması Gereken Nitelikler Nedir?

Bir avukatta olması gereken en önemli nitelikler arasında ise sistematik düşünme şekline sahip, analiz gücü yüksek, problemlerin çözümünde başrol oynayan ve etkili konuşma kabiliyetine sahip olmak sayılabilir. Kişilerin ve tüzel kişiliklerin hukuki bilgisine ihtiyaç duyduğu, her türlü hukuki sorun ve anlaşmazlıklarda haklarının korunması ve savunma hakkının kullanılmasında destek talep edilen avukatlar ayrıca bir kamu hizmeti görürler.

Avukatların Dava Seçme Hakkı Vardır

Nasıl ki bireylerin Anamur Avukat seçme hakkı varsa avukatlarında dava dosyası seçme hakkı vardır, gelen dosyayı inceleyen avukat dosyayı alıp almama konusunda tercihte bulanabilir. Kişiyi dinleyerek davayı almaya karar verdiğinde bir avukat öncelikle benzer davalarla alakalı araştırmalar yapar, kanun maddelerini daha önce alınan mahkeme kararlarını takip eder. Gerekli araştırmaların ardından dava açar ve müvekkilini temsilen davalara katılır ve yargılama sürecini müvekkili adına yönetir. Kararın müvekkilinin lehine sonuçlanması adına çok iyi bir savunma metni hazırlar, deliller ortaya koyar, tanıkların dinlenmesini sağlar, sorular sorar.

Avukatta Olması Gereken Yetenekler

Kanunlarımız avukatları bir statüye göre belirlemez, yani bir avukatın ceza avukatı, boşanma avukatı gibi sıfatları kullanması aslında kanunen mümkün değildir ama Anamur Avukat istedikleri alanda kendilerini daha fazla yetiştirirler ve o alanda uzmanlaşırlar böylece bir branş belirlemiş olurlar. Her meslek grubunda olduğu gibi avukatlık mesleğinde de sahip olunması gereken yetenekler vardır, iyi bir avukat problemin çözümünde başrol üstlendiği konularda analitik düşünme yeteneğine sahip olmalı.

Avukatlık Mesleğinin Olmazsa Olmazı Azim Ve Sabırdır

Farklı bakış açıları geliştirerek sürekli bir yenilikçi olmak hukuki anlamda başarıyı getirecektir, standartların dışında ki bakış açısı her meslekte olduğu gibi Anamur Avukat mesleğinde de kişiye ayrıcalıklar kazandırır. Başarılı bir avukat araştırma yapan ve yaptığı araştırmalardan aldığı bilgilere kendi bakış açısını katan ve her zaman diğerlerinden farklı olmayı hedefleyen kişidir. İletişimi güçlü, tüm iletişim kaynaklarını doğru ve akılcı kullanan avukatlar da yine bulunduğu bölgede diğerlerinden farklı tanınır. Avukatlık mesleğinin olmazsa olmazı azim ve sabırdır, azmetmeden sabırsızlıkla davanın sonlanmasını düşünmek yerine dava sürecini müvekkil lehine sonuçlandırmak için gerekirse çok ağır hareket etmeli, tüm detaylar değerlendirilmelidir.

Avukatlık Okulda Öğrenileni Uygulamak Değildir

Bu nedenle avukatlığın gereği olan azim ve sabır sahibi kişilerin meslekte varlığını kabul ettirmesi ve tanınması çok daha kolay olur. Bir avukat için kesinlikle olması gereken yeteneği etkili konuşması ve hitap şeklidir, genel olarak toplum bakış açısında hitabet sanatının ve etkili konuşma özelliğinin doğuşta kazanılan bir yetenek olduğu savunulsa da sonradan da kazanılabilinir. Mükemmel bir Anamur Avukat olarak anılmak için ömür boyu eğitime devam edileceğini bilmek gerekir, avukatlık okulda öğrenileni uygulamak değildir. Kanunlar, yasalar, şartlar, olaylar sürekli değişir ve gelişir bu değişim ve gelişimi yakalayamayan olduğu yerde kalır.

Avukatların Değişim Ve Gelişimin İçinde Olması Gerekir

Örneğin son birkaç yıl öncesine kadar ülkemizde hatta dünyada bilişim suçu diye bir kavram hayatımızda yoktu, değişen dünya yaşamımıza ve hukuk sistemine bu terimi kattı, eğer bu değişimden bihaber yaşanırsa tüm mesleklerde olduğu gibi zaman içerisinde isminin unutulması mümkündür. Bu nedenle mükemmel bir avukat kendini geliştirmeyi bilmeli. Eğitimlerine aralıksız devam etmeli, okuduğunu anlamalı, anladığından kendisine yol haritası belirlemelidir. Okumak ve eğitim kadar önemli bir konuda hiç şüphesiz yazma becerisidir, Anamur Avukat araştırdığı dava dosyasında olması gereken dilekçe, delil ve tanık gibi mahkemeye sunulacak belgeleri ve evrakları akıcı bir dil ile kaleme almalı.

Ve Mütevazılığı Unutmamak Gerekir

Mahkeme heyetinin anlamakta zorlandığı bir yazı dili ile kaleme alınan dilekçenin karşılığında mahkeme heyetinin etkilenme ihtimali şüphelidir. Ve mütevazılık, ne alaka denmemeli, iyi bir Anamur Avukat öncelikle mütevazı olmalıdır, sürekli kendini üstün gören, her yaptığının doğru olduğunu düşünen kişilerin hata yapma olasılığı her zaman diğerlerinden fazladır bunun için mütevazılığı unutmamak gerekir. Bu yeteneklere sahip olan avukatlar ile davada istenilen sonuca ulaşmak çok kolaydır.

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin