info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

2020 Yılı MERSİN Boşanma Davası Avukatı Ücreti Ne Kadardır?

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / 2020 Yılı MERSİN Boşanma Davası Avukatı Ücreti Ne Kadardır?

2020 Yılı MERSİN Boşanma Davası Avukatı Ücreti Ne Kadardır?

      2020 Mersin Boşanma Davası Avukatı Ücreti Ne Kadardır?

        Boşanma Davaları Aile Mahkemelerinde görülmektedir. Boşanma Davası taraflar eşler arasında 2 farklı dava yolu ile çözülebilmektedir. Bu yollar Çekişmeli Boşanma Davası ve Anlaşma Protokolü ile boşanma davasıdır.

           

            2020 Yılı MERSİN Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatı Ücreti Ne Kadardır?

            2020 yılı içerisinde Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatı ücreti , Avukatlık Ücret Tarifesinde asgari 3.400 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İlgili ücrete vergi, resim, harç ve masraflar dahil değildir. Anlaşmalı Boşanma Davası, kolay ve kısa sürede çözüm sağladığı için avukatlık ücreti de çekişmeli boşanma davasına nazaran daha düşüktür.

           

            2020 Yılı MERSİN Çekişmeli Boşanma Davası Avukatı Ücreti Ne Kadardır?

            2020 yılı içerisinde Çekişmeli Boşanma Davası Avukatı ücreti asgari 3.400 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İlgili ücrete vergi, resim, harç ve masraflar dahil değildir. Ayrıca  anlaşmalı boşanma davasından farklı olarak çekişmeli boşanma davasında yalnızca boşanmaya ilişkin talepler dinlenilmekte, mal rejiminin tasfiyesine ilişkin dava için farklı bir ücret konusunda anlaşılması gerekmektedir. Boşanmanın tüm mali ve feri sonuçlarının belirlenebildiği Anlaşmalı Boşanma Davası bu sebeple Çekişmeli Boşanma Davasından daha maliyetsiz ve zahmetsiz bir çözüm sunmaktadır. Tüm bu hususlar göz önüne alındığında 2020 Yılı Çekişmeli Boşanma Davası Avukat Ücreti ortalama 7.000-20.000 Türk Lirası arasından değişim gösterebilecektir.

           

            2020 Yılı MERSİN Mal Ayrılığı Davası Avukatı Ücreti Ne Kadardır?

            Boşanma Davasının sonuçlanmasından sonra evlilik birliği içerisinde edinilmiş malların tasfiye edilmesi gerekmektedir. Bu sebepler ile 2.bir davanın görülmesi gerekir. Bu davaya Mal Ayrılığı Davası denilmektedir. 2020 Yılı Mal Ayrılığı Davası Avukat ücreti için ön görülen asgari tutar 3.400 Türk Lirası ve ayrıca tasfiye sonunda tahsil edilen miktarın asgari olarak %15’idir. İlgili ücrete vergi, resim, harç ve masraflar dahil değildir.

           

            2020 Yılı MERSİN Boşanma Davası ve Mal Ayrılığı Davası Masrafları Ne Kadardır?

            Anlaşmalı boşanma davası için harcanması gereken tek masraf mahkemeye başvurma harcıdır. Bunun dışında herhangi bir masraf ödenmesine gerek yoktur.

            Çekişmeli Boşanma Davası ve Mal Ayrılığı Davası için pek çok masraf yapılması gerekmektedir. Bunlara örnek olarak;

- Başvurma harcı,

- Tanık ücreti,

- Bilirkişi ücreti,

- Keşif ücreti,

- Tebligat giderleri

- Kararın üst mahkemeye taşınması durumunda İstinaf harcı,

- Ve kararın icrası için gereken icra masrafları verilebilir.

 

            4721 Sayılı Medeni Kanunumuzca evlenmek kadar boşanmak da bir hak olarak vatandaşlarımıza tanınmıştır. Fakat evlilik birliğinin dağılması çiftleri hem maddi hem de manevi açıdan zorlayan ve sarsan bir süreçtir. Bu sebepler ile boşanma protokolü veyahut çekişmeli boşanma davası vesilesiyle sonlandırıldığı fark etmeksizin, konusunda uzman, tecrübeli ve ulaşılabilir bir avukata danışmak çiftler açısından en sağlıklı çözüm yolunu sunacaktır.

 

 

Av. Ceyhun Güvel

Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin